ائوز سایتینیزه خوش گلیب سینیز

امروز : 8/9/1399
 
 
 
æÈ ÓÇیÊ ÔÎÕی ϘÊÑ Úáی  ǘÈÑ ÒÇÏå
 
 
نطفه دموکراسی و جامعه مدنی در آذربایجان بسته شده است.(سید محمد خاتمی) 

 
پیوندهای روزانه
مردم و انتخابات

خاتمی در دیدار با نخبگان بوشهر:

باید مشخص کنیم چه می خواهیم , چه کاری می توانیم انجام دهیم و چه راهی را می توانیم طی کنیم.

این شاید بهترین و روشنترین استراتژی بدست گرفتن قوه مجریه است که خاتمی مشخص و بیان کرده است. واقعا" آنهایی که از جمله امثال بنده به دنبال بازگشت خاتمی به قدرت برای خدمت به کشور و مردم هستیم ابعاد و اندازه آن را برانداز و برآورد کرده ایم؟ اصلا" در بطن و متن مسئله وارد شده و کنکاش نموده ایم که این دعوت صلاح کشور و ملت است یا نه؟ البته مثل و جایگاه ما انسانها و مردم با هم متفاوت است شاید ماها گه گاهی از تاثیر گرما و شدت سرما نظریه هایی ساخته و پرداخته کرده و به محضر مردم شریف ارزانی می داریم این که نشد حرف و تئوری .موضوع وقتی به مقصدنزدیک و نزدیکتر می شود که صاحبان سرنوشت یعنی مردم ,خود تصمیم بگیرند و این شاید و بایدها را سبک و سنگین کرده و راه را برای آینده خودشان نه برای دیگران خارج از گود ,هموار ساخته و از هر کسی که شرایط لازم را داراست دعوت نمایند.

اینکه خاتمی گفته : چه می خواهیم, در واقع لب کلام است یعنی هدف از آمدن ایشان چیست ؟ و این هدف را چه کسی و کسانی باید مشخص کنند ؟ اگر آقای خاتمی خود می داند که هدف از شرکت در انتخابات چیست که یقینا" هم می داند بایستی با مردم در میان بگذارد و اگر مردم از اظهارات ایشان در جریان کامل موضوع قرار نمی گیرند بایستی خودشان به نحوی از انحای مختلف به اطلاع خاتمی یا هر کس دیگر احتمالی برسانند .دوستانی که نظراتی در رابطه با آمدن و یا نیامدن خاتمی ارائه می دهند نمی تواند جامع و کشور شمول باشد بلکه گوشه و زاویه ای از زوایای خواستهای متنوع و مغفول مردم میتواند باشد اینکه چه می خواهیم یک دنیا مطلب است این را باید شکافت و قبل از نامزدی یک کاندیدای جامع مثل خاتمی ,به استحضار مردم شریف که خیلی باید مواظب اوضاع باشیم مخصوصا" نزدیکی های عید و یا کمی زودتر و دیرتر, رساند یا روشنتر بگویم ملت خودش در دریای پر تلاطم انتخابات مثل یک شناگر ماهر وارد شده و جستجو نماید.

بحث بعدی این است که خاتمی اگر بیاید که علی رغم شک و تردیدهای زیاد, آمدنش تقریبا" قطعی شده چکار باید انجام دهد؟ آیا منظور ایشان براندازی نظام است یقینا" که نیست چرا که نه اصلاح طلبان همچو فکری دارند و نه خود آن بزرگوار.اگر منظور از آمدن ایشان اصلاح امور جاری کشور است؟ که هست و زیاد هم امور فعلی جریان مناسبی ندارد و روان هم نیست که مشکلات آفرین هم هست.

اگر هدف از آمدن ایشان اصلاح شاکله به هم رخته امور داخلی و خارجی است یعنی اینکه اگر ایشان رئیس جمهور شوند روابط داخلی و خارجی متفاوت از حال خواهد شد و یا نه ؟ باز اینگونه مسایل را بایستی از مردم سئوال کرد و مردم را آماده برای چگونگی موضوع ساخت از حالا باید نقشه مسیر روشن شود که مطالبات مردم به چه میزان قابل وصول خواهد بود آیا غیر از خاتمی اگر فرد عادی هم بیاید این مسایل و مشکلات بر طرف می گردد که نیاز به آمدن شخص متشخصی نیست.

همه می دانیم در کشور مشکلاتی هست که اگر منطقی و کارشناسانه با آنها برخورد شود بتدریج حل می شوند و یا اینکه مشکلات تولید شده اضافه نمی گردند. این خواستها و مطالبات را دسته بندی کردن و با رئیس جمهور آینده بی پرده سخن گفتن شاید منطقی تر باشد او نیز بهتر است بداند که دیگر نمی شود فوق دیپلم را دکتر معرفی نمود و مردم را ساده و هالو تلقی و باور کرد.

اینکه چه راهی را باید طی کرد باید وسیله مردم و رئیس جمهور آینده تعریف شود رئیس جمهور تصمیم گیرنده نهایی نیست در این کشور قوای سه گانه با نظارت عالیه مقام رهبری انجام وظیفه می کنند و اینطوری نیست که هر کسی وعده ای دهد و فردایش مسیر دیگر طی نماید و علی رغم اینکه کاشته گذشتگان را درو می کند دولتهای سابق را به باد انتقاد بگیرد و یکجانبه در میدان مسابقه حاضر شود و با استفاده از رسانه در اختیار هرچه در توان دارد بر علیه گذشته و حال و آینده قلم فرسایی نماید.

به عنوان یک نفر شهروند پیشنهاد میکنم مردم شریف با تامل و تفکر و دقت کامل نسبت به انتخابات احساس مسئولیت کرده و با برگزاری جلسات شور و مشورت نسبت به هر آنچه در دل دارند که از عهده قوه مجریه بر می آید اقدام و خواسته های خودشان را مدون کرده و از کاندیدای آتی خودشان در نشستهای مختلف بخواهند که نسبت به خواستهای آنها و توان خودش, وعده های عملی و قابل اجرا را بدهد و نباید خاتمی هم از این مسئله مستثنی باشد. ما بین مردم و رئیس جمهور آینده باید پیمان نامه ای تدوین گردد تا آنچه به عنوان وعده به مردم داده می شود به آن عمل کنند نه اینکه سه سال مردم را در ریاضت نگهداشته و در نزدیکی انتخابات برایشان سهام صدقه در نظر بگیرند.

باید عزت تقلیل یافته مردم در سطح دنیا بر جایگاه اصلی خویش بازگردانده شود امور مردم اصلاح گردد تک صدایی از جامعه رخت بربندد سانسور اقلا" به حداقل برسد امور معیشتی مردم در اولویت قرار گیرد جامعه و مردم کشور در تنگنا قرار دارند و اغلب بزرگان کشور در جریان کامل آن هستند.دسترسی به اطلاعات بر آحاد مردم آسان شود. حقوق همگان محترم شمرده شود. باب انتقاد سالم و راهگشا باز و رایج گردد. کشور بصورت منطقی,قانونی,علمی و با نگرش به توسعه جهانی اداره شود. نسبت به تقلیل تعداد دشمنان خارجی اقدام اساسی به عمل آید.روابط با کشورهای با فرهنگ و توسعه یافته و عدالت پیشه توسعه یابد تداوم اصلاحات با حضور ایشان در مسند اجرایی کشور با دغدغه های کمتری مواجه شده و آزادی , استقلال و توسعه همه جانبه کشور مسیر منطقی و مطمئنی را طی می کند.

و از طرف دیگر خاتمی هم باید بدانند که نیامدن ایشان هم به ضرر کشور و هم به ضرر خود ایشان خواهد بود چرا که پاسخ منفی به این همه درخواست و این همه علاقه و اشتیاق شاید نوعی گناه تلقی گردیده و اراده های مردم را در جهت بازسازی کشور سست خواهد نمود و این یعنی به حاشیه رانده شدن مردم که در شان و سلیقه خاتمی نبوده و نیست .

یادآوری نمایم که نگاه مردم دنیا نسبت به خاتمی اندیشمند و متفکر ,متفاوت از رهبران سایر کشورهاست و این نشانه عظمت فکری و عملکردی خاتمی در سطوح مختلف جهانی است یقینا" حضور مجدد ایشان به نفع کشور و مردم شریف ایران خواهد بود. خاتمی به دنبال رشد و نمو همه افکار طرفدار اصلاح امور کشور است او هرگز قشری نگر نبوده و اصلا" در فکر به انزوا راندن فکرهای تحول آفرین و خلاق کشور نمی باشد.

اورا اغلب مردم شریف کشور دوست دارند و می دانند که دارای تفکری بسیار نوین و تحول آفرین است مردم می دانند که افکار و سلیقه های خاص بر روال و عملکرد ایشان رسوخ نمی کند و او جز مردم هرگز تسلیم قشر خاصی نمی شود البته برخی از دوستان بر ایشان ایراداتی داشته و داریم که امید است که اینبار تجارب مثبت گذشته تکرار گردد و هرگونه فرصت سوزی و ملامت خود و اطرافیان به فراموشی سپرده شود.

و راستی یادآوری به رقبا هم کرده باشم که اگر خاتمی کاندیدا شوند بهتر است دیگران زیاد امیدی به صندوق ها نداشته باشند چرا که با حضور خاتمی هیچ معجزه ای از صندوق ها حاصل نخواهد شد. البته اگر مشکلی و مانعی در مسیر خاتمی بوجود نیاورده باشند که خیلی تلاش میکنند.

بازگشت به ليست
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر علی اکبرزاده میباشد