ائوز سایتینیزه خوش گلیب سینیز

امروز : 8/9/1399
 
 
 
æÈ ÓÇیÊ ÔÎÕی ϘÊÑ Úáی  ǘÈÑ ÒÇÏå
 
 
نطفه دموکراسی و جامعه مدنی در آذربایجان بسته شده است.(سید محمد خاتمی) 

 
پیوندهای روزانه
اکبرزاده : دعوت نامه خاتمی از نگرانی عمیق جامعه نسبت به شرایط موجود خبر می دهد.

ياغيش - پس از تقديم دعوت نامه احزاب اصلاح طلب شمال غرب كشور از سيد محمد خاتمي براي كانديداتوري در دهمين دوره اننخابات رياست جمهوري و انعكاس رسانه اي آن به سراغ چند تن از فعالان سياسي چهار استاني كه نامه را امضا كرده اند رفتيم.در گام اول با علي اكبرزاده نماينده دوره ششم مجلس شوراي اسلامي و عضو شوراي اصلاح طلبان استان آذربايجان شرقي درباره نامه و چند و چون آن به گفتگو نشستيم.


1-اخيرا نامه اي از سوي احزاب اصلاح طلب شمال غرب كشور براي دعوت از آقاي خاتمي نوشته شده است.به نظر شما مهم ترين دليل ارسال چنين نامه اي در اين شرابط چيست؟

اكبرزاده:ضمن تشکر از دست اندرکاران سایت یاغیش می خواهم در این رابطه کمی به گذشته برگردم.سئوال شما شاید اینطوری هم پرسیده شود که اصلا" چرا مردم ایران انقلاب کردند؟ آیا دلیل انقلاب فقط مشکلات اقتصادی بود یا دلايل سیاسی آن برجسته بود و یا اینکه مطلقا مذهبی بود؟
در این رابطه تعداد زيادي از صاحب نظران اظهار نظر کرده اند اما هیچ يك نظر مطلقي در اين زمينه ارايه نكرده اند. اساسا هم نمي توان در اين حيطه نظر قطعي داد. واقعيت آن است که در دوره پهلوي مسیر برای رشد،توسعه همه جانبه،پیاده شدن دموکراسی و نضج گرفتن نهادهای مدنی سد شده بود.به همين علت مردم به فكر تغيير افتادند.مردم همیشه در فکر تغییر بوده و هستند تا شرایط بهتری نسبت به وضع موجود پیدا کنند.مردم ایران مردمی فهیم،ریزبین و تیزبین هستند و همواره براي بهبود وضعیت خود نسبت به وضع حاضر حرف و حدیث دارند.مردم شمال غرب کشور هم طبيعتا جدا از ملت ايران نيستند و می خواهند در شرایطی زندگی کنند که اولا" در شان خودشان باشد و ثانیا" همطراز با شرایط جهانی زندگی پویا و توام با آرامش و دور از شعار داشته باشند. ثالثا" فردی را برگزینند که او حرمت و جایگاه آنان را در کشور و سطوح مختلف جهانی حفظ کند.مردم شمال غرب كشور هم یقینا" دوست ندارند که رو به عقب حرکت کنند و لذا این نامه را خدمت آقاي خاتمی ارسال کرده اند و شاید هم جزو اولین استان هايي باشند که گام در این وادی نهاده اند.

2-اين نامه چه تاثيري در انسجام اصلاح طلبان استان آذربايجان شرقي و در مرحله بعدي اصلاح طلبان چهار استان شمال غرب خواهد داشت؟

اكبرزاده: این نامه خبر از نگرانی عمیق جامعه ما نسبت به شرایط موجود دارد. این در واقع حرف دل مردم شریف ایران است و لذا از حداقل اثرات آن ايجاد و تحكيم انسجام بین مردم آزاده شمال غرب و احزاب و گروه های پرسشگر اصلاح طلب می باشد.درست است که در کشور به ظاهر خموشی و بی تفاوتی حاکم شده است ولی اینگونه حرکات نشان از ناامید نشدن تشکل ها و مردم می باشد که بایستی به فال نیک گرفته شود و بايد اعتراف نمود که آتشفشان به ظاهر خاموش جریان های مختلف فکری جامعه یقینا" با آمدن خاتمی خروشان خواهد شد.

3- به نظر شما مهم ترين فراز دعوت نامه آقاي خاتمي كدام است؟

اكبرزاده:این نامه دارای فرازهای بسیار بلند و جهان شمول است. در این نامه خلاصه اي از آنچه در صد سال اخیر  در کشور اتفاق افتاده بيان شده است؛به ناکامی های مردم،به تلاش های آنان برای نیل به دموکراسی، صیانت از دین و آزادی و غیره. ولی آنچه بیشتر به چشم می خورد و خود نمایی می کند مبحث وانهادن اختیار کشور به عموم مردم است.کار مردم و کشور را به صاحبان آن سپردن؛و به نظر من تذکر رفع قیمومیت از مردم به کمال رسیده از بهترین وجوه این نامه می باشد.آرزوی جامعه دموکراتیک که در آن هم دین مردم محترم شمرده شود و هم به آرای آنان اهمیت واقعی داده شود یک پدیده ایده آل است. امروزه مردم از تک صدایی گریزانند و از انحصار و دیکته شدن امور از بالا دل چرکین و به قول مرحوم امام میزان را در رای مردم می دانند نه در مصلحت اندیشی دیگران.

4-آقاي دكتر بدون هر گونه كلي گويي و ابهام بفرماييد دليل اصلي دعوت از آقاي خاتمي چيست؟

اكبرزاده:اگر بخواهم بسیار ساده و روشن بگويم اين است كه دليل اصلي همه اين بحث ها تلاش براي برگشتن به مدیریت حکیمانه دوره آقای خاتمی است.در آن دوره خیلی مسایل هست که در این مقال نمی گنجد. داشتن کشوری آزاد،آرام،باثبات،با تعامل سازنده با جهان ، و ایجاد فرصت هاي لازم برای عموم مردم جهت آبادانی همه جانبه کشور و ... آرزوی باطنی و ظاهری هر ایرانی است. شکی نیست نگارنده گان اینگونه نامه ها هم یقینا" از بین مردم برخاسته و حرف دل آنها را زده اند. از دیگر نظر، نظرسنجی ها را ببینید که اقبال مردم به خاتمی چگونه است.این ها نشانگر چیست؟

ملاک،نظر مردم است و به نظر من خواست مردم یکی از بهترین دلایل نگارش این نامه است. این نامه ترجمان حال و خواست مردم است و حرفهای ناگفته مردم را به خاتمی رسانده است. وضع موجود کشور که مملو از وجود اضطراب در بین مردم،غوغای گرانی در تمامی ارکان زندگی،بیکاری روزافزون،انسداد سایت های خبری، تعطیلی روزنامه ها،ستاره دار کردن دانشجویان،بازنشستگی اجباری اساتید، خفه شدن نوزاد دموکراسی در طول سه سال گذشته،توهین به مراجع عالیقدر،پاسخگو نبودن مسئولین در قبال عملکرد خود،اظهاراتي برخلاف اهداف حضرت امام (ره) كه از زبان مسئولین نسبت به مردم اسرائیل بيان مي شود،پایین آمدن قدرت خرید مردم،توزیع فقر در بین مردم،پایین آمدن کرامت انسانی در ادارات،اجرا نشدن برنامه چهارم، کوچک نشدن حجم دولت،رایج شدن شعارها و بدعت های عوام فریبانه، نادیده گرفته شدن بخش اعظم مطالبات عمومی مردم و ... می باشد. چه دلیلی بالاتر از این ها وجود دارد که مردم را در نجات از وضع موجود مصمم تر نسازد و دلایلی موجه تر از این ها وجود دارد که در نامه احزاب اصلاح طلب هم به آن ها تاکید بجا گردیده است؟ دليلي بالاتر از اين كه همه اقدامات بعد از انقلاب زیر سئوال می رود و وضع هم رفته رفته بدتر می شود؟ آیا دلیلی بهتر از اين که از خاتمی برای رفع این دغدغه ها دعوت شود تا هم دفع شر از خارج گردد و هم اصلاح امور و جبران مافات در داخل به عمل آید؟


از خاتمی دعوت می شود که مسئولين نور نورافکن را از هاله نور تشخیص دهند و با اعتقادات مردم بازی نکنند و شناختی از چگونگی پیشرفت جهان داشته باشد و به جای امر و نهی های بی ثمر،مردم را برای راه یابی به سطوح بالاتر علمی رهنمون گردند. اگر اصلاح در قانون اساسی دشوار است اقلا اصول آن را اجرا نمایند . دعوت از خاتمی برای حاکمیت قانون است و برابری همه انسانها در برابر اجرای آن. پیاده شدن عدالت راستین است نه گداپروری و خالی شدن جیب مردم و کاهش عزت و شان شهروندان.

5-در خصوص احتمال رد صلاحيت آقاي خاتمي چه نظري داريد؟

اكبرزاده: یادم نمی رود که در دوره اول نامزدی  آقای خاتمی این موضوع با اندک تغییراتی طرح گردید. آن روزها گفته میشد که روزی می آید که خود رد کنندگان صلاحیت ایشان،از خاتمی برای ریاست جمهوری دعوت می کنند. ولی حالا باید بگویم که امروز بیش از هشتاد درصد مردم ایران خاتمی را می خواهند و شاید همان روز موعد است که به جای رد صلاحیت،رسما" از ایشان دعوت نمایند. رد صلاحیت خاتمی رد حضور واقعی ملت از صحنه سیاست است.

6-برخي اصلاح طلبان بيشتر با دلايل شخصي مخالف حضور آقاي خاتمي در صحنه انتخابات رياست جمهوري هستند. پيام شما به اين گروه چيست؟

اكبرزاده:نباید از آنها گله مند شد و از مواضع آنها هم نگران. چرا که شاید دوستان از این بابت گلایه دارند که چرا خاتمی در برابر بحرانهای حادث شده آن روزها عکس العمل نشان نداد و چرا مثلا" فله ای دست به تغییرات نزد و چرا مهرورزی ننمود و یا اینکه چرا در مقابل متمردین به وزرایش اقدام نکرد و از این قبیل مسایل. و الا اصلاح طلب که به خاطر منافع شخصیش به خاتمی اعتراض نمی کند و از مواضع اصلاح طلبی عدول نمی نماید. من یقین دارم که در روز موعود همه دور هم تجمع کرده و همگام با مردم شریف،برای بر چیدن شائبه های ایجاد شده در اذهان جامعه و دنیا متحد خواهیم شد.دوستان منتقد و در واقع همه یاران اصلاحات این انتظار را دارند که با توجه به شرایط حاد کشور خاتمی اگر بیاید باید با نگاه نو،با روش نو،با حرف نو،با سازمان نو،با برنامه نو و تدوین شده پا به میدان بگذارد. خاتمی اگر برای نجات کشور می آید،برای اتحاد ملی می آید دیگر نمی تواند خاتمی چند سال پیش باشد. بلکه برای عبور دادن کشتی به گل نشسته ایران در این چند سال بایستی مدبرانه و حکیمانه و در عین حال با همراهی مردم گام در این وادی نهد و شاید منتقدین هم نظراتی بالاتر و بهتر از این داشته باشند.

7-با توجه به گفت و شنودهاي خصوصي و غيررسمي راي آوري آقاي خاتمي در انتخابات رياست جمهوري بسيار بالا ارزيابي مي شود.نظر شما در اين خصوص چيست؟

اكبرزاده:ما تابع مردم هستیم. مردمی که هم ذغدغه دین دارند و هم دغدغه آزادی و جامعه مدنی. من به نظر مردم احترام قایلم و همیشه بر آگاهی آنها افتخار کرده ام.امروز هم یک خیز ملی را شاهد هستیم که در کشور ریشه دوانده و دارد سریع رشد می کند و باور دارم که روز به روز رونق بیشتری خواهد یافت.یکی از امتیازات خاتمی این است که چون مردم به ایشان اعتماد دارند خیلی از شناسنامه های بدون مهر در آن روز در پای صندوق ها حاضر شده و با یک اتحاد وصف نشدنی مهر تایید بر حضور خاتمی خواهند زد. فقط چند میلیون نفر نیستند که مشتری دائمی صندوق ها باشند بلکه اغلب آرای خاموش کشور به سوی خاتمی سرازیر می شود. اين هاست كه افکار انحصار گرایان را شدیدا" آشفته كرده است. روز انتخابات اگر خاتمي كانديد باشد همه مردم از هنرمند و شاعر گرفته تا دانشگاهی و دانشجو  و روحانی،بازاری، فرهنگی،دانش آموز،کشاورز،خانواده های معظم شهدا و جانبازان،نظامی و بسیجی و سپاهی،عشایر،شهری و روستایی همه و همه با شور و شوق برای اعتلای کشور و خودشان به خاتمی رای می دهند و شاید باز هم سرود دلنشین یار دبستانی من در پای صندوق های رای سروده شود. این آرا دستوری نخواهد بود بلکه خودجوش،دلچسب و صادقانه و با اعتقاد کامل به ایشان به صندوقها ریخته خواهد شد.در واقع رای به دموکراسی و جامعه مدنی عینیت خواهد یافت.

8- به عنوان يك فعال اصلاح طلب نظرتان درباره راهكارهاي انسجام اصلاح طلبان چيست؟

اكبرزاده:اغلب حرکتهای سیاسی در نقاط مختلف دنیا دارای اشکالات و ایراداتی می باشد ولی به مرور که بستر و فضای لازم مهیا می شود از تکرار اشتباهات کاسته شده و پیمایش مسیر عقلانی تر می گردد.در کشور ما این فضا اقلا" به صورت رسمی و ملموس مورد قبول مسئولین ذی ربط نيست و اغلب این ممارست ها به صورت غیر رسمی عملی شده است و لذا من اعتقاد کامل دارم که بایستی به نظرات مردم احترام عملی قایل شده و با آنها صادقانه برای حل مسایل در صورت پیروزی عهد و پیمان ببندیم. شهروندان و آحاد مردم  باید اثرات آرای خودشان را در اداره امور کشور کاملا لمس نمایند (نه اینکه بعد از سه سال ریاضت،صندوق ذخیره ارزی را برای اخذ رای خالی کنند ) مردم باید عملی شدن وعده های داده شده را مشاهده کنند.مردم سالاری نباید تعارف باشد بلکه بايد با حضور افراد شایسته و مردمی در مصادر امور،رضایت مردم جلب شود.بايد به افکار عمومي و دارندگان صلاحیت های کشورداری احترام گذاشت.به نظر من جلب رضایت مردم یقینا رضایت الهی را به دنبال خواهد داشت.


شعار ایران برای همه ایرانیان هنوز هم در دل مردم شریف ایران با گرمیت خاص جای دارد. باید یادآور شوم که امروز هیچگونه تشابهی بین اصلاح طلبان و جناح حاکم از بابت امکانات تبلیغی و رسانه ای وجود ندارد،چرا که رسانه به ظاهر ملی کاملا در اختیار آنان است و نشریات کم جان و نفس این طیف فکری هم که اکثریت جامعه را به خود اختصاص داده اند فرصت بالندگی ندارند و در آینده باز هم یکی از موانع اصلی اصلاح طلبان،اطلاع رساني خواهد بود.

9- آقاي دكتر با توجه به حجم بالاي سياست هاي نادرست دولت نهم و آثار مخرب آن بر كشور آيا اميدي به اصلاح وضعيت كشور با حضور آقاي خاتمي در مسند رياست جمهوري هست؟

اكبرزاده:درست است که کشور از مسیر اصلی و عقلانی توسعه و رشد فاصله گرفته و به صورت کاملا غیرکارشناسانه اداره می شود ولی یادم نمی رود وقتی که کشورمان از جنگ تحمیلی رهایی می یافت خیلی از مردم بر این باور بودند که اگر این جنگ نابرابر تمام شود برای ساختن کشور به پا خواهیم خواست. البته نمی گویم که آن شرایط در کشور حاکم است ولی این شرایط هم بر ملت سنگینی می کند.نباید ناامید شد.مردم توان بیشتری برای اصلاح امور دارند. آقاي خاتمی هم تجربه گران سنگی را داراست.ايشان بحران های زیادی را پشت سر گذاشته است. او علی رغم  فشار جریان فکری تاریکی خواه،با اراده آهنین در آن شرایط سنگین اقتصادی و سیاسی،کشور را با کمترین اشتباه اداره کرد. مگر یادمان رفته است که نفت بشکه ای زیر ده دلار بود و همه از چرخش امور نگران بودند. ولی او از بحران ها،فرصتها ساخت و چنان بر کشتی نجات در آن شرایط کشور سکنی گزید که گویی در کشور بهترین شرایط حاکم بود. مگر یادمان رفته است که دیدگاه های جهانی را چگونه از تهاجم به تفاهم مثبت مبدل ساخت و چگونه با سیاسیون دغلکار جهان برخورد کرد که ایران در دنیا جایگاه ویژه ای برای خودش باز نمود.هر ایرانی در آن روزها دارای اعتبار و احترام خاص و ویژه بود. پس آن هشتاد و چند درصدی که در نظرسنجی ها به خاتمی اقبال نشان می دهند چرایی مسایل را بهتر و حکیمانه تر می دانند.این مردم اگر با خاتمي باشند یعنی اگر ایشان انتخاب شود یقینا صاحبان فکر و اندیشه،کشورهای دیگر را به ایران ترجیح نخواهند داد و برای ساخت کشورمان طبق میل و خواست مردم به پیش خواهند تاخت.اقشار مختلف مردم با خاتمی برای اصلاح امور همکاری خواهند کرد و این سرمایه عظیمی است که سایر کاندیداها فعلا ندارند.ولی باید گفت که عامل زمان هم مهم است و هم خیلی از ابهامات را روشن خواهد ساخت.

10-اگر آقاي خاتمي دوباره در مسند قدرت قرار گيرند با توجه به تجربه هشت ساله دولت هاي هفتم و هشتم و انتقادات آن چه اقداماتي نبايد انجام گيرد؟

اكبرزاده:اگر مراد انتخاب بهینه و ارائه چهره غبارروبی شده از انتخابات و ریاست جمهوری است باید اصلاح‌طلبان در فکر نمایش ایده هایی باشند كه این نمایش در برگیرنده دموکراسی،توسعه پایدار،تفکر و اندیشه نو و عمل به آزادی با مشارکت خود مردم باشد. نمایشی که بتواند سرزمین به هم ریخته امید مردم را سامان بخشیده و آنها را حول محور امید و تلاش و بالندگی جمع گرداند. وانگهی آقای خاتمی خودشان بارها گفته اند که کشورهای اسلامی به علت ضعف مدیریت مدیرانشان عقب مانده اند.ایشان بهتر می دانند که امروزه در دنیا کشوری رشد خواهد کرد و توسعه پایدار خواهد داشت که بر مبنا و اساس علم و مدیریت کارآمد اداره شود و لذا اگر در دولت های گذشته هم این اشکالات وجود داشته بایستی از آن ها دوری كرد.خاتمی باید در اجرا قوی تر عمل نماید و به جای تعارف،خواسته مردم را در چارچوب قوانین کشور  اجرا کند. ایشان باید مطلع تر باشد که چه کسانی و چه میزان از مردم و برای چه به او رای داده اند و انتظار قانونیشان چیست؟ شترسواری هم دولا دولا نمی شود. آن هشت سال پر ماجرا تجارب خوبی را به مردم ما و خود خاتمی آموخته است و لازم است که هم ضعفهایش را بشناسند و هم از نقاط قوت آن که بسیار بیشتر هم بوده است بهره جویند.

11-به عنوان عضوي از مجموعه اصلاح طلبان آذربايجان شرقي، ميزان فعاليت و انسجام اين مجموعه و تاثيرگذاري آن را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

اكبرزاده:باید به نوبه خودم از تلاشگران عرصه جامعه مدنی و دموکراسی صمیمانه تشکر نمایم و از دوستان تمنا کنم که همچنان در جمع و بطن مردم باشیم و با آنها زندگی نمائیم و از تجارب آنها استفاده کنیم. مردم هنوز نجواهای دل انگیز فضای ایجاد شده دوره اصلاحات را به یاد دارند و یقینا اگر با مردم مسایل را طرح و از نظرات آنان استفاده کنیم اصلاحات همچنان حرف اول مردم خواهد بود. اعتقاد دارم که همچنان همه گروه ها و احزاب اصلاح طلب دور هم بوده و بایستی برای جلب رضایت خداوند متعال و مردم شریف کشورمان گام های اساسی و آگاهانه را برداریم. یقینا در این مسیر تنگ نظری هایی نیز از جانب رقبا بوجود خواهد آمد که عاقلانه باید از موانع گذر نمود. خوشبختانه مسیر دموکراسی در اغلب نقاط دنیا در حال پیمایش است و زوایای مثبت و منفی آن هم تا حدودی مشخص شده است.دلیل اینکه مردم به سوی دموکراسی و جامعه مدنی جذب می شوند حقانیت و جذابیت آنهاست که با رعایت برخی مسایل می توان به جامعه ایده آل دست یافت.

بازگشت به ليست
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر علی اکبرزاده میباشد