ائوز سایتینیزه خوش گلیب سینیز

امروز : 4/9/1399
 
 
 
æÈ ÓÇیÊ ÔÎÕی ϘÊÑ Úáی  ǘÈÑ ÒÇÏå
 
 
نطفه دموکراسی و جامعه مدنی در آذربایجان بسته شده است.(سید محمد خاتمی) 

 
پیوندهای روزانه
مهر

عصر شنبه 11 خرداد ساعت 25/20 را نشان می داد که خواستم سری به برنامه های شبکه اول زده و ببینم در مجلس چه اتفاقاتی افتاده و یا می افتد.
 نمی دانم یادتان هست یا نه ؟
موقع افتتاح مجلس هشتم دبیر شورای نگهبان سفارشات موکدی را به نمایندگان کردند که : مبادا عده ای که از دست آقایان در رفته اند اعتبارنامه اشان تایید شود والا برنامه های تلویزیون خداوکیلی یک طرفه، و تقریبا" فاقد جذابیت های لازم است البته گاها" اخبار 30/20 شبکه دوم که در زنده به گور کردن مخالفین اش مهارت دارد شنیدنی و دیدنی است.
از مسیر دور نشوم که افرادی در شبکه یک، برنامه مسکن مهر را مورد ارزیابی قرار داده و مژده حل مشکل مسکن مردم را می دادند.
و آقایی با حرارت بسیار بالا اعلام کرد که : دولت های گذشته تنها توانسته بودند که دو میلیون قطعه زمین به مردم بدهند ولی دولت فعلی در عرض این مدت کم بیش از یک میلیون و دویست هزار قطعه زمین به مردم تحویل داده و...در این لحظه بود که دیگر نتوانستم تحمل شنیدن اینگونه گزارشات فاقد هرگونه ملاک و معیار را داشته باشم و از تماشای شبکه ذکر شده منصرف و به نوشتن این مطلب گردید
کلمه مهر در ایام گذشته معانی بسیار خوب و شایسته ای داشت از مهر به آفتاب ، محبت،مهربانی و... پی برده می شد آیین مهر که ایرانیان قدیم به آن ایمان و باور داشتند دارای تاریخچه درخشان و پسندیده ای در بین ایرانیان و غیر ایرانیان بوده است خلاصه اگر جدیدا" معانی این کلمه توام با محبت را در لغتنامه ها عوض نکنند دارای معانی بسیار پرارزشی بوده است ولی استفاده ابزاری دولت فعلی از این کلمه ظریف بویژه در پروژه حذف نیروهای وفادار انقلاب اسلامی و ملت شریف ایران  با نام مهرورزی،این کلمه را ناپسند نموده و از ارزش و اعتبار آن مثل تقلیل اعتبار یک مسند، کاسته شده است.
باتوجه به اینکه قیمت مسکن بیش از دویست در صد افزایش یافته و توان خرید اغلب جوانان این مرز و بوم کم و یا از بین رفته است و با این وضعیت نام مهر را بر مسکن غیر قابل خرید اطلاق نمودن مثل سایر امور که با بد انجام دادن آن اذهان مردم را آشفته کرده و بعد برای توجیه عملکردمان به مراجع مقدس حواله دادن و آن را بی اعتبار کردن است نه اینکه تقدس کلمه مهر،مشکل مسکن را حل نمی کند
 بلکه همگان را از چنین واژه های لطیف و محبت آمیز گریزان می سازد همه می دانند که فکر و برنامه، اینچنین مشکلات را حل کرده و می کند نه آمار و ارقام روی کاغذ.
مقایسه ای که مجری برنامه شبکه یک می کرد اقلا" کمی هم انصاف می داشت و می گفت که علی رغم اینکه در دولتهای گذشته دو برابر این دولت مهر ورز زمین واگذار شده بود ولی قیمتها به اندازه این دولت این همه بیداد نمی کرد.
اگر قرار است هر کاری که افسارش از دست دولت در می رود با نام مهر متبرک کنیم پس بهتر است بنویسم بنزین مهر، گوجه فرنگی مهر، قند مهر ، تاید مهر ، رهن و اجاره مهر ، برنج مهر ،طلای مهر ، سیمان و مسالح ساختمانی مهر، نان مهر و...
کمی بیایید منصف باشیم و از این وعده های ناامید و مایوس کننده ،به خورد مردم شریف ندهیم.آوردن این همه گرانی به سفره مردم در شان این مردم نیست مردم ما شریف،حلیم،بردبار،صبور،شاکر و وفادار به اسلامند.
کشور از این بابت که اغلب مردمش زیر خط متوسط بوده و از آن افراد هم تعداد بیشتری زیر خط فقر زندگی می کنند شدیدا"تحت فشار است همین بازاری که محل گشت و گزار مسئولین محترم است چرا بایستی یک روزه و یک شبه،قیمت این اقلام را بالا ببرد تا جمعیت بیچاره از دست رسی به آن محروم باشند؟
من دیگر با دولت مهر و غیره کاری ندارم چون هنوز به همه مهرها نرسیده و در این مدت کمی که باقی مانده شاید کالایی از قلم نیفتد و همه کالاهای مورد نیاز جامعه دارای پسوند مهر شوند ولی چرا باید بازاریان شریف با مشتریان خودشان که یا برادران و خواهران دینی آنان هستند و یا اینکه در خلقت با آنها مشترکند این معامله را بکنند؟
 من تعجبم اینجاست که چرا ما با همنوعان خود اینگونه برخورد می کنیم؟مگر می شود تحمل کرد که در عرض یک روز، قیمت تاید،قند و یا سایر مایحتاج عمومی جامعه دو برابر شود اقلا" آنچه در انبارها دارند به قیمت قبلی بفروشند و اگر بعدا"گران خریدند که خواهند خرید گران هم به مردم تحویل دهند سودی که با آه و ناله جمع شود سیلی است که کل اموال را به یغما خواهد برد.
البته در اغلب ممالک اگر مسئولی از حل معضلات مردم عاجز بماند خودش صلاح را در کنار کشیدن از مسئولیت دانسته و زحمت را بر آنان فزونی نمی بخشد و در قوانین بعضی از کشورها هم برخورد سازنده مجلس با اینگونه موارد پیش بینی شده است.
من اگر به جای داور اینگونه مسابقات بودم عوض اینکه اعضای تیم را مجبور به استعفا کنم به خودم کارت قرمز داده و از میدان ،خارج می شدم و این را هم برای داوران آتی به یادگار می گذاشتم که متاسفانه داوران شجاع این شجاعت را ندارند.
در تعجبم که به جای مدیریت کشورمان می خواهیم دنیا را هم اداره کنیم اگر قرار باشد اداره دنیا هم به این سادگی باشد اینکه نیاز به شخص ویژه ای ندارد همه می توانند و اگر منظور کتمان مشکلات جامعه است این شد یک حرف و مردم هم می پذیرند.
به امید روزی که دوستان از سایر کشورها برگردند و کشور خودمان را هم اداره نمایند.
با توجه به اینکه طبق اظهارات مردم شریف مجلس هفتم توفیقی در حل مشکلات اساسی جامعه نداشت و مجلس فعلی هم تازه شروع بکار نموده و شاید مسیر بهتر از هفتمی ها پیدا نخواهد کرد و لذا احتمالا" اگر حضرات آیات عظام محترم هم به نوعی تذکرات متنبه کننده خودشان را به گوش مسئولین برسانند بموقع و کارساز باشد وانگهی ایکاش کسبه منفعت کش ما هم اقلا" به فکر مردم باشند چرا که فشار اقتصادی بر مردم ،فشار بر خود آنان است.

بازگشت به ليست
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر علی اکبرزاده میباشد