ائوز سایتینیزه خوش گلیب سینیز

امروز : 4/9/1399
 
 
 
æÈ ÓÇیÊ ÔÎÕی ϘÊÑ Úáی  ǘÈÑ ÒÇÏå
 
 
نطفه دموکراسی و جامعه مدنی در آذربایجان بسته شده است.(سید محمد خاتمی) 

 
پیوندهای روزانه
از سهند چه خبر؟

خواننده شاید در اولین برخورد با این مطلب به فکر های گوناگون افتاده و در این فصل بهاری برای صعود به قله سهند هم  فکری کند ولی درست است که کوه سهند در آذربایجان ،کوه سر به فلک کشیده و غرورآفرین است ولی تنها کوه نیست که افتخار آفرین و تاریخ ساز باشد بلکه در دنیای امروز علم و دانش است که انسان را بر قله های معارف و دانائی سوق داده و مراحل مختلف اوج گیری انسان را برای دنیای پرپیچ و خم فعلی که دهکده اش نامیده اند طراحی می کند.

آری مراد من از سهند همان سهند انسان ساز ، علم اندوزی و توسعه آفرین است سهند من دانشگاه سهند است که در میان دانشگاههای کشور سر به قلل مرتفع علوم و فنون ساییده و در بستر و دل خود مشغول تربیت دانشجویان فکور و آینده ساز کشورمان می باشد.

راستی آیا عده ای می دانند که کلمه دانشجو از ترکیب یک کلمه و پسوندی است که انسان را برای بیشتر دانستن ترغیب می کند؟یعنی دانش + جو.

یعنی اینکه کسی که به دنبال دانش است و در حوزه علم و دانش تلاش و جستجو می کند  به آن دانشجو اتلاق می شود  و این می رساند که دانشجو کسی است که همیشه به دنبال افزایش ظرفیت های علمی ، سیاسی و سایر نگرش های لازم به مراحل ارتقا، در جامعه می باشد و فضای جستجوی او هرگز محدود به یک برهه ، میدان، جامعه بسته و یک سیستم ناپویا و راکد نیست بلکه کل عالم هستی جولانگاه علمی او محسوب می شود و الا در محدوده تعریف شده محبوس شدن چیزی عاید دانشجو ، دانش اندوز و محقق نخواهد ساخت.

حال با این مقدمه کم بضاعت می خواهم سیری در دانشگاه صنعتی سهند زده و چرائی تحصن دانشجویان را کمی مورد کنکاش قرار دهیم .

آنچه از افراد عادی و دانشگاهی و به قول معروف از افواه عمومی شنیده می شود گویا مواردی مثل برخورد نامناسب با عده ای از دانشجویان وسیله برخی از مسئولین یا کارکنان ، تفکیک جنسیتی در دانشگاه، برخورد تبعیض آمیز بعضی از تشکل های موجود در دانشگاه و ... موجب گردیده تا عده ای از دانشجویان به اعتراض و تحصن دست زده و  چند روزی آرامش خود و دانشگاه را با ناآرامی و اظطراب مواجه سازند.

حال چند سئوال در این راستا قابل طرح است :

1-  شکی نیست که این دانشجویان مسلمان و ایرانی بوده و یقینا" منافع ملی کشور را بر خواستهای شخصی خود ترجیح می دهند پس فرزندان این مرز و بومند.

2-  اگر واقعا" اتفاقات مطروحه در دانشگاه رخ داده چرا مسئولین مربوطه از دانشجویان که فرزندان خودشان هستند عذرخواهی نمی کنند و موضوع را روز به روز طولانی کرده و طرفین ذینفع، سبب افزایش تنش بین خودشان می شوند.اگر عذر خواهی از جایگاه مقدسی مثل دانشگاه شروع شود در جامعه نیز نهادینه می شودکه این یک عمل شاهکار و پسندیده در کشور خواهد بود.

3-  اگر کارمندی خدای ناکرده موجبات هتک حرمت دانشجویی را فراهم آورده است چرا آن کارمند زحمت کش شجاعانه عذرخواهی نمی کند یادم نمی رود روزی در سئول شاهد اعتراض عده ای از دانشجویان در برابر ریاست جمهوری بودیم که شخص رئیس جمهور از آنان عذر خواهی کرد و موضوع خاتمه یافت کارمند دانشگاه که از رئیس جمهور یک کشور اولاتر نیست (البته ببخشید رئیس جمهور کره) اگر اولا هم باشد که چه بهتر.

مگر یادمان رفته که خاتمی در زمان ریاست جمهوریش در یکی از دانشگاههای تهران مورد بی مهری قرار گرفت و چه خاضعانه از پس موضوع برآمد.

4-  سخنی هم با دانشجویان عزیز، دوستان گرامی نگارنده مطلب در اغلب اعتراضات و اعتصابات قبل از انقلاب دانشگاهها بوده است و آن روزها، روزهای عجیبی بود چرا که ما در کنار مردم برای تغییر رژیم می جنگیدیم و از تمامی قشرها هم حضور داشتند اما حالا شما مثل اینکه برای مسایل صنفی تحصن کرده اید اگر برایتان ممکن است از جمعتان نمایندگانی را برای حل موضوع انتخاب و مسئله را فیصله دهید شما دانشجو هستید و انشاله در آینده شماها برای اداره امور کشور مامور خواهید شد البته بعد از طی مراحل مختلف گزینش و اخذ مدارج علمی و تجارب لازم.

کمیته های انضباطی دانشگاه هم بایستی با سعه صدر بیشتر مسایل را پیگیری نمایند و دانشجویان را از خودشان بدانند افزودن بر تعداد تذکرهای داده شده که کاری را حل نمی کند.

پسوند جو میتواند راههای مختلفی را سر راه انسان قرار دهد و نمی شود با ایجاد محدودیت، فضا را در جامعه تنگتر کرد و لذا دانشجو شاید لازم داشته باشد که کمی فضای علم و دانشش گسترش بیشتری یابد و این فضا را ما باید در اختیار آنان قرار دهیم.

برخورد با رافت اسلامی و انسانی حتما" در اغلب امور کارساز است و دانشجویان جوان این دانشگاه و سایر دانشگاهها را بایستی مورد محبت و عطوفت قرار دهیم تا دل آنان رنجور نشود تداوم تحصن و انتقال دانشجوی از حال رفته به بیمارستان ، نتیجه مناسبی  را شاید در پی نداشته باشد.

ظاهرا" یا من از طریق اخبار خودمان این جریان را نشنیده ام و یا اینکه زیاد مورد توجه رسانه ها قرار نگرفته است اینگونه مسایل مشکلی نیست که حل نگردد و خدای ناکرده مسئولین و دانشجویان ما را با سردرگمی مواجه سازد مردم سریع در جریان امور قرار می گیرند پس بهتر است که خودمان آنها را در جریان امر قرار دهیم چرا که دانشگاهی و دانشجو و مردم همه از یک آب و خاکند و یقینا" با زبان همدیگر هم آشنا هستند که تعامل طرفین حلال مشکلات موجود خواهد بود.

من در متن و جریان کامل موضوع نیستم و لذا اگر موارد مطروحه از واقعیات فاصله زیاد داشته باشد بایستی از خبرگزاری ها گلایه کنیم منظور بنده درخواست حل مسایل از طریق روشهای مسالمت آمیز است در عین حال ارداتمند دانشجویان و دانشگاهیان هم  هستم .

بازگشت به ليست
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر علی اکبرزاده میباشد