ائوز سایتینیزه خوش گلیب سینیز

امروز : 4/9/1399
 
 
 
æÈ ÓÇیÊ ÔÎÕی ϘÊÑ Úáی  ǘÈÑ ÒÇÏå
 
 
نطفه دموکراسی و جامعه مدنی در آذربایجان بسته شده است.(سید محمد خاتمی) 

 
پیوندهای روزانه
وکیل مردم بودن

من مصاحبه کردم و محکم گفتم که : من وکیل الدوله نخواهم بود من وکیل المله خواهم شد و ...
این سخن یکی از کاندیداهای اصلاح طلب است که نسبت به اوضاع کشور منتقد بوده و در واپسین لحظات،صلاحیتش تایید شده وبه سختی خودش را به مرحله دوم انتخابات از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو رسانده است.
اما او با روحیه اوایل انقلاب صحبت می کند و با همان جوش و خروش با مسایل برخورد می نمایدالبته اگر بتواند از کمند شیوه های رای گیری بگذرد و خودش را به مجلس برساند.
 او وقتی از طریق یکی از مراجعین شنید که بایستی برای انتخاب شدن هزینه کند شاخ در آورد و گفت: من برای خدمت آمده ام. او نمی دانست که بن خواربار و فرمهای اشتغال و سایر مسایل رای آور در بین مردم محروم می خواهد جای و پایی باز کند. او می گفت: من برای حل مشکلات مردم به مجلس می روم .برای کم کردن بیکاری راهی مجلس می شوم .برای پایین آوردن و یا اقلا" تثبیت تورم به خانه مردم راهی می شوم. او نمی دانست که مردم ما نیازمند شده اند و برای تداوم زندگی پایین تر از حد معمول به درهای مختلف متوسل می شوند. او باید بداند که مردم ما شرافتمند هستند و اگر خوب راهنمائی شوند اقلا" از بین افراد موجود ایشان را برمی گزینند.
او باید بداند که مردم درکنار سایر اهمیتها برای انتخابات، برای خودشان هم فکرمی کنند آنها رای می دهند که فردای آن شاهد بهتر شدن اوضاع کشورشان باشند مردم نگران کارهای نسنجیده بعضی از مسئولین هستند و چاره ای جز رفع آنها نمی بینند مردم می خواهند نمایندگانشان نماینده آنها باشند نه نماینده غیر و لذا مردم به دنبال افراد پیگیر ،کاربلد،شجاع، و متخصص هستند مردم به کسانی رای نمی دهند که دانش آموزان آرامی باشند و معلمشان آنها را به همین دلیل تشویق کند. نماینده را باید مردم تشویق کند نه مسئولین . مسئولین کم حرف شنو باید با پیگیری های نمایندگان مردم گوشهایشان را باز کنند و به مشکلات آنها برسند.
وقتی رئیس دولت کشور گرد به قول خودشان، به شهری و یا روستائی سر می زند و این همه نامه دریافت می کند و اغلب آنها هم بدون رسیدگی باقی می ماند نشان از بیماری امور اجرائی است نه اینکه مردم فلانی را دوست دارند و یا نه.
میلیونها نامه نشان از افسردگی و نگرانی مردم است نه بشاشیت آنها.پس مردم برای رضایت مثلا" فلان مسئول اجرائی شهرشان رای نمی دهند بلکه برای حل مشلات خودشان رای می دهند اینکه در این همه کشورهای دنیا انتخابات برگزار می شود فقط که بخاطر رضایت و یا عدم رضایت یک جریان فرضی نیست بلکه در کنار منافع ملیشان، بخاطر بهترشدن اوضاع خودشان هم هست.
حال این دوستمان نمی دانم چقدر با این مسایل آشنائی دارد و چگونه با این موانع برخواهد افتاد خدا می داند و در صورت انتخاب، زمان ثابت خواهد کرد وقضاوت از حالا راحت نیست ولی آنطوری که ایشان سخن می راند و با توجه به سوابق خود و خانواده اش در قبل از انقلاب و بعد از آن، امید که او در صورت انتخاب، نماینده مردم باشد تا نماینده جریانهای خاص که بدون رای مردم خودشان را نماینده مردم تلقی می کنند و هر چه دلشان می خواهد از طرف مردم هزینه می کنند و نهایتا" ده تا بیست درصد رای مردم را کسب کرده و بعدا" هم کل مردم را فراموش می نمایند.
 شاید اینگونه اشخاص زیاد تسلیم شرایط در انتظار نباشند واین دوستمان هم شاید بهتر از سایرین می داند که نمی شود با خواسته های مردم بازی کرد او بایستی آگاهانه با مردمش سخن بگوید و از تنگناها و راههای پرسنگلاخ نمایندگی مردم صحبت نماید او باید بداند که او در جمع راهیافتگان با افکار و عملکرد مختلف وارد خواهد شد و به تنهائی تصمیم نخواهد گرفت او باید بداند که در مواقع پیگیری مشکلات مردم به سلایق او تذکر خواهند داد که مثلا" بایستی شئون نمایندگی را رعایت کند و به او خواهند گفت او مسئول اجرائی نیست که به فکر اشتغال، تورم، سیاستهای داخلی و خارجی و غیره باشد او بایستی در مجلس  برای تصویب شدن قوانین خوب و کارساز و تسهیل ایجاد کننده در امور مردم کمک کند حالا بعدا" اگر اجرا هم نشد مهم نیست مهم پیگیری امور مربوطه است.
او باید بداند که مجلسی فعلا" در کشور مد نظر است که کاملا" تابع منویات دولت باشد و دولت را همراهی کند و در تربیت دولتمردان تازه وارد و تازه از مکتب رهیده، تلاش نماید مبادا از مسئولین ذیربط انتظار معجزه داشته باشد بلکه نسبت به توان آنها پیگیر امور شود.
او اگر انتخاب گردد بایستی از اسم و رسم سابقشان برای حل معضلات حوزه اش و کشورش استفاده نماید او آشنا به مردم و مسئولین کشوری است و شاید او شخصی از جنس مردم است.
اگر می خواهید اورا بشناسید از مردم و از خودتان خواهش کنید به دنبال سفارشات از بالا و یا فلان مبادی نباشید و نباشند بلکه کمی در این رابطه که از حساسترین امور کشور است تامل نموده و صندوقها را تنها و خالی نگذارید(البته خالی نمی مانند) احتمالا" در دور دوم تعداد شرکت کننده ها کمتر هم باشند ولی چاره ای جز انتخاب معنی دار از بین این ده نفر نیست علی رغم پاره ای مسایل، شخصا" با در نظر گرفتن شاخصه های زیر به چند نفر از کاندیداها رای خواهم داد:

1- نسبت به شکوفائی صنایع مختلف استان به ویژه شهر تاریخ ساز تبریز وشهرها و روستاهای اطرافش ،حساس بوده و صلاحیت فنی و دانش و توانائیهای لازم برای پیگیری امور داشته باشد.
2- صرفا" وکیل و نماینده مردم بوده و به جای شعاردادن، عمل کند.
3- در کنار رعایت منافع ملی و کلان کشور، از منافع حوزه اش هم جانانه و آگاهانه دفاع نماید .و ترسی از برچسبها به دل راه ندهد.
4- با استعانت از خداوند متعال در برابرمردم واقعا" پاسخگو بوده و به جای جنجال آفرینی در جمع و دل مردم قرار گیرد.
5- برای توسعه پایدار و همه جانبه حوزه اش برنامه علمی ،استراتژیک ،مدون و قابل قبول داشته باشد.
6- برای ایجاد و برقراری روابط سالم و پایدار با ملل دنیا سعی و تلاش نماید.
7- در فکر تامین رفاه و آسایش همه جانبه مردمش هم باشد.
8- با لحاظ داشتن اینکه همه مسئولین بایستی بدانند که بعد از اتمام دوره خدمتشان، باید دوباره به حضور مردم مراجعه نمایند ایشان نیز این امر مسلم را در خودش نهادینه کند.
9- دارای فکر مسقل،پویا ،آینده نگر،برنامه ریز و با ابعاد جهانی بوده و دنباله رو جریانهای انحصار طلب داخلی و زورگوی خارجی ضد توسعه نباشد.
10- هسته مرکزی هر حکومت مردم آن نظام است پس در هر صورت در فکر آنان بوده و برای مردم تلاش نماید.
11- در جهت واگذاری امور مردم بر مردم در اغلب زمینه ها بویژه در حوزه های اقتصادی ،مدیریت شهرها و روستاها،امور بهداشتی و درمانی و تجارت و ... صاحب فکر و نظر بوده و از طریق مجلس دولت را وادار به رعایت حقوق بخش خصوصی نماید.

بازگشت به ليست
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر علی اکبرزاده میباشد