ائوز سایتینیزه خوش گلیب سینیز

امروز : 8/9/1399
 
 
 
æÈ ÓÇیÊ ÔÎÕی ϘÊÑ Úáی  ǘÈÑ ÒÇÏå
 
 
نطفه دموکراسی و جامعه مدنی در آذربایجان بسته شده است.(سید محمد خاتمی) 

 
پیوندهای روزانه
گذری بر سال 1386

آخرین چهارشنبه سال 1386 را که به چهارشنبه سوری موسوم است سپری کردیم جالب بود وقتی حوالی ساعت 18 به منزل بر می گشتم همه خیابان ها و کوچه ها را در کنترل پلیس دیده و تعجب کرده و با خودم گفتم چرا باید جوانان کارهایی بکنند که پلیس مجبور به کنترل آنها شده و از ترقه بازی و آتش روشن کردن باز بماند مگر پلیس بیچاره چهارشنبه سوری را دوست ندارد؟

به منزل آمدم و در ساعات اول شب تقریبا" از ترقه و غیره خبری نبود و کم کم می گفتم که مبادا مانده به هفته آینده که با اولین انفجار بچه های محل به اشتباهم پی برده و ضرورت گشتهای پلیس را لمس کردم راستی چرا باید اعصاب مردم را که همیشه خرد و شکسته است ناراحت کرده و برای خودمان تفریح درست کنیم مگر این هم شد تفریح و یادآوری رسوم گذشته ؟ مگر شهرهای ما اماکن تفریحی کم دارند که در داخل شهرها باید اینگونه عمل کرد؟

مردمی که تازه خستگی انتخابات از تنش بدر شده و کاندیداهایشان هم قبل از رای گیری به رحمت هیات های اجرایی و نظارت پیوسته و در پای صندوقها هم چندان با علاقه حاضر نشده اند و یا اینکه برای رفع تکلیف رایی داده و در منازل خود آرمیده اند بایستی اینچنین معذبش کنیم؟

درست است که دولت عدالت محور بلافاصله بعد از انتخابات دوره هشتم مردم را بی مزد نگذاشته و برای قدردانی از زحمات آنها و برای عیدی دادن به مردم قیمت بنزین را لیتری 400 تومان اعلام کرد تا در تعطیلات نوروزی مردم راحتتر به مسافرت و دید و بازدید بروند که جای تشکر دارد.

مردم هم باید گه گاهی انصاف داشته باشند که اقلا" کارهای خیر دولت را فراموش نکنند و برای افزایش بهای سایر اقلام زندگی وسیله دولت روستاگرد دعا نمایند دولتی که رئیسش گفته: می خواهد در سال آینده دنیا را مدیریت کند و دولتهای گمراه را هدایت نماید ولو اینکه فعلا" به علل مختلف از جمله عدم همکاری مردم در خرید کالاهای گران با اندک موانعی مواجه است که البته این دولت و کابینه پرتلاس از پس اینگونه امور یقینا" بر خواهند آمد و مردم مخالف هم روزی مجبور به همکاری خواهند شد.

گیرم که در شهرهای بزرگ عده ای از مردم ولو اینکه اکثریت هم باشند با صندوقها همکاری نکردند و آرای دوستان از قبل انتخاب شده کمی پایین آمد که البته بعدا" یعنی بعد از تمدیدهای پی در پی آن آرا هم تامین گردید و رای دهندگان هم مزدهای زحمات خودشان را گرفتند حالا چرا باید با ترقه بازی و ... کام مردم را تلخ نمود اینها سئوالاتی هستند که بایستی والدین بچه ها جواب بدهند چرا که همه باید در برابر قانون مساوی باشند.

امروز در تاکسی مسافری می گفت :باید قدر این دولت را دانست چرا که من با ده هزارتومان به راحتی سه کیلو میوه برای خانه خریدم اگر نبود چکار می کردم ؟ واقعا" مردم ما قدر نشناس نیستند. البته مردمی که در زمستان میوه می خورد بایستی بیشتر از این هم بپردازد.

یا یکی می گفت: منزلم را یک ماه پیش فروختم و هر قدر دویدم نتوانستم حیاط دیگری گیر بیاورم و چون به خانه قبلیم انس گرفته بودم و هنوز هم تحویل خریدار نداده بودم و لذا با اندک خواهش و با پرداخت سی درصد اضافی باز توانستم به منزل قبلیم برگردم یعنی نفروشم این که نشد ما بیاییم همه چیز را به گردن دولت مهرورز بیندازیم و رشد قیمت مسکن را هم به دولت معطوف کنیم حالا اگر وام به انبوه سازان پرداخت می شود و آنان مسکن گرانقیمت می سازند که وزیر راه و کار و غیره گناه ندارند.

اگر قصابی گوشت را به قیمت گران می فروشد مردم نخرند و با وزیر کشاورزی همکاری کنند و به تلفن ایشان زنگ زده و از گوشتهای وزارتی خریده و هم کمر قصاب ها را بشکنند و هم گوشتهای یخ زده خارجی را از انبارها بیرون کشیده و اعتبارات وارد کنندگان را بیش از این در سردخانه ها به تاخیر نیندازند گیرم که گوشت بوفالو هم باشد و اگر باشد که چه بهتر ، ذائقه مردم عوض هم میشود همیشه که نمی شود گوشت گاو ،گوسفند و گوساله که از همان گاو زاده شده خورد؟.

یاد آن آبگوشتهای سابق به خیر که نه گوشتهای فعلی طعم آن ها را دارد و نه برنج های تراریخته شمال و پاکستان و سایر ستان ها مزه و عطر پلو های سابق را می دهد . متاسفانه مردم بیشتر تشریفاتی شده و همه  اوقات می خواهند سفره شان با انواع پلو و کته و غیره سرو شود البته بایستی مواظب باشند که غذاهای ارزان قیمت نفتی نشود کره و پنیر هم که از وقتی که شهری شده دیگر بر شاخ جیران پریده و امکان زیارتشان برای فقرا نیست در قدیمها نان و پنیر برای همگان یکسان بود ولی امروزها دیگر نه و حتی سیب زمینی هم با فقرا قهر کرده است.

 البته دوستی معتقد است: که فقرا روش دیپلماسی را با اینگونه اقلام بلد نبوده و خودشان را باگرانی و کمبودها مواجه می کنند چرا که برخی آقایان براحتی مواد مورد نیازشان را از سوپرمارکت ها تهیه می کنند و یا اینکه برایشان مغازه داران می فرستند.

حالا من کاری ندارم که فرق مثلا" ولیعصر نشین با همشهریان کناره های اتوبان شمالی و یا سایر نقاط در چیست و یا اینکه فرمانیه ، قیطریه،زعفرانیه و ... نشین ها چه فرق هایی با مناطق جنوب شهر دارند؟مثلا" آیا جنوب نشین از شمال نشینان بیشتر هزینه دانشگاه آزاد می پردازند؟ و یا اینکه در سایر مراکز مشابه چه تفاوتهایی با بالا نشینان دارند در صورتی که عدالت در این راستا کاملا" رعایت می شود و آنچه بالا نشینان در دانشگاهها و غیره هزینه می کنند پایین ها هم همان را می پردازند و این عین عدالت و برابری است که باید قدرش را دانست الیته مصداقش زیاد است از جمله بلیط هواپیماة قطار،،مترو و ... را می توان یادآوری کرد.

در سال 1386 شاید بتوان از نحوه گزینش کاندیداها هم یاد کرد که به نظر خیلی ها این هم زیاد بحث ندارد حالا گیرم که همه کاندیداهای یک فکر مورد حمایت مردم، رد صلاحیت شدند بشوند که چی ؟ مگر قحط الرجال و یا نسائ است؟ فکر دیگر که می خواهد جور آن گروه و فکر و حزب را بکشد این را نباید بیشتر تابلوش کرده و انتقاد نمود انشاله در سالهای آتی و آینده های دور شاید روزی روزگاری فکرهای خاص ، بیایند به صحنه ها و میدان داری کنند این که مشکلی نیست در همین راستا باید از عده ای گلایه کرد چرا که آنها زحمات شورای محترم نگهبان را نادیده گرفته و گفتند مردم بهارستان را به اصولگرایان سپردند در صورتی که اقلا" بیش از 200 کرسی مجلس قبل از  مردم به دوستان سپرده شده بود که نباید ناسپاسی کرد.

سال 86 سال پرتنشی برای مردم ما با دول خارجی بود و خارجیان به علت عدم آشنایی با روال موجود دنیا راههای ایجاد ارتباط با مردم را بلد نبودند ولی با بعضی ها بهتر از مردم کنار می آمدند که این از ضعفهای خارجیان بود اما مردم ما بعد از سی سال که توانسته بود فقط در یک سال گذشته تاسیسات انرژی هسته ای را راه اندازی کند و به انرژی همیشه پایدار دست یابد خارجیان را عصبانی کرده بود که البته کار به جایی هم نمی رسد.

کسانی که انرژی هسته ای می خواهند باید به هر زحمتی هم تحمل داشته باشند چون بعد از کسب آن انرژی، میشود به همه خواستها رسید و این یک توفیق جبری است که باید قدرش را دانست.حالا اگر کشوری می خواهد بانکهای ما را تحریم کند و یا در روابط اقتصادی با ما تجدید نظر نماید مشکلی را حل نخواهد کرد آنها باید بدانند که ال/سی باز نکردن  و یا خرید نقدی نمودن و یا اینکه ما را تحت فشار گذاشتن هرگز اراده مردم ما را سست نخواهد کرد اصلا" ما نیازی به همکاری آنها نداریم آنها محتاج نفت و گاز ما هستند و مجبورند با ما کنار بیایند که البته مثل اینکه آمده اند.

مردم ما بسیار شریف هستند و می دانند که بعلت سیاستهای غلط خارجیان به ما هواپیمای غربی نمی فروشند و لذا ساعتها در فرودگاهها می مانند و گاها" با ماشین و قطار رفت و آمد می کنند ولی سر تعظیم و تسلیم فرود نمی آورند مگر زمانی که هواپیما نبود کارها انجام نمی شد ؟ البته نمی دانم اگر با تغییر روشهای موجود دنیا می شود هواپیما خرید آن بحث دیگری است.و یا اینکه روسها هم هواپیما می فروشند اینکه نشد مشکل.

عده ای از دانشجویان و دگراندیشان در سال 86 بازداشت شده که یا آزاد شدند و یا اینکه در آینده آزاد خواهند شد در این رابطه هم گاها" عده ای عجله به خرج داده و هی پیگیر موضوع بودند و عده ای هم تعجب می کردند که مگر آنها از کشور اخراج شده اند ؟ اگر در زندان باشند که جای نگرانی ندارد روزی به سلامتی آزاد خواهند شد.

اندک نشریاتی هم در سال 86 یا بسته شد و یا اینکه لغو امتیاز گردید که البته تعدادشان هم زیاد نبود چرا که علی رغم آمادگی صدور مجوز وسیله مبادی ذینفع، دگراندیشان حوصله دایر کردن نشریه نداشتند و یا اینکه به هر صورت با این اوضاع و احوال و تعدد نشریات سایر جریانهای همفکر شاید نیازی هم به نشریه دیگرنبوده و مردم هم از این بابت دچار سرگیجه قرائت روزنامه نشده و در تشخیص سره از ناسره دچار سردر قمی نگردیده اند و لذا نباید اجازه داد نسیم فکری جریانهای دیگر، وصال اندیشه های مردم را بیازارند اصلا" روزنامه و هفته نامه و ... شاید منشا داخلی نداشته باشند.

حالا اینکه بعضی از طرحهای در دست ساخت با کمبود اعتبار مواجه بودند و نسبت به زمانبندی ارائه شده عقب افتاده اند اینها بحث را به مادیات می کشاند که شاید خواننده را گمراه نماید و من هم نیازی به طرح آنها نمی بینم همه اش که نمی شود سد ، راه،ورزشگاه، نیروگاه،کارخانه،فرودگاه و ... ساخت مقداری هم باید افکاری را ساخت که در آینده به درد کشور بخورند.

در سال 86 اگر اشتغال مناسب برای جوانان هم فراهم نشد نباید زیاد مسئولین را مقصر دانست چراکه وزارت کاری ها، مشغول بررسی صحت و سقم تعداد اشتغالهای ایجاد شده در دول قبلی بوده و نتوانسته اند به بیکاران حاضر توجه داشته باشند و از طرف دیگر جمعیت اضافه شده معادلات مربوطه را بر هم زده بود راستی از 3000000 تومان وام اشتغال زایی کوتاه مدت و یا زود بازده چه خبر؟ روایت چنین است که تعداد کمی موفق شده دریافت کند و هر که هم دریافت کرده قادر به پرداختش نشده است در واقع بیکاران ،بدهکار هم شده اند .

مجال بیشتری نبود تا بخش دیگری از کرامات سال 1386 را بنگارم از ضعفهای دارنده قلم است که در طول سال یادشتهای خودش را نگهداری نکرده و الان بضاعت لازم را برای نگارش ندارد چکنم که فکر می کردم که با این دم مسیحایی ،مشکلات یکی بعد از دیگری حل خواهند شد و نیازی به نت برداری نمی باشد ولی جز شرمندگی عایدی در پی نداشت، مانعی نیست در سال آینده حتما" اگر فرصتیباقی ماند برای سال بعد توشه های لازم جمع آوری خواهد شد انشاله.

 

بازگشت به ليست
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر علی اکبرزاده میباشد